Копірайтера-початківця можна вичислити по водності тексту. Яких помилок припускаються новачки і як підняти репутацію.
Пропоную розібратися, що означає вода в тексті: з чого вона складається, як її виміряти, скільки має бути і як прибрати зайву. Практика показує, що не всі говорять однією мовою. Намагаюся внести ясність, усунути розмитість термінології.
Для експерименту склала спеціальний водний текст, перевірила його 5 онлайн-сервісами: Text.ru, Istio, Advego, Тургенєв, Главред. Пропоную подивитися результати дослідження.
Запамленість та вода в тексті – це дві протилежні характеристики. Перший параметр робить статтю інформативною, проте надлишок значущих фраз веде до сухості та важко читання. Такий документ по зубах лише роботам. Як боротися із спамленністю ми обговорили у попередній статті.
Додавання розбавлювальних, тобто елементів, що не несуть смислове навантаження (союзи, прийменники, вступні фрази, мовні обороти) робить вміст зрозумілим для людей. Вода пожвавлює текст, поки її в міру, але неконтрольований словесний потік подібний повеню.
Що таке водність тексту
Під фразою «багато води в тексті» деякі мають на увазі відхід від теми. Однак у копірайтинг водність це цілком конкретна вимірювана величина.
Вода у тексті це співвідношення кількості незначних слів до загального обсягу документа, виражене у відсотках.
До незначних елементів відносяться окремі терміни, словосполучення і навіть цілі речення.
По-простому, водність тексту – це відсоток слів, які не несуть інформаційне навантаження.
Інші під водою розуміють стоп-слова, але це не зовсім правильно. Потрібно враховувати фразеологізми, мовні звороти, вступні фрази, етикетні висловлювання а також загальні терміни, що часто вживаються.
Стоп-слова
Розрізняють два види: загальні та залежні.
До загальних стоп-слов відносяться всі популярні текстові елементи (літери, цифри, спілки, прийменники, займенники, частинки), які є у всіх документах і не є специфічними. Тому їх ще називають шумовими чи сміттєвими.
Крім того, є терміни і фрази, що часто вживаються. Хтось їх відносить до stop-words, хтось до – загальних. Я не ділитиму їх.
Розглянемо конкретні приклади:
- прийменники: в, до, с, на, до, і, після, за, перед, для, про, при, зважаючи, через;
- союзи: і, або, якщо, а, але, однак, що, де, коли, так як, тому що, як, щоб;
- займенники: я, ми, ви, вони, наш, ваш, цей, так там, тоді, стільки, скільки;
- частки: нехай, так, ні, ні, ні, чи, вже, саме, невже, ось, навіть, навряд чи;
- вигуки: ох, ах, ух, ось-ось, слава богу, ага, ну так, вот те раз, молодець;
- окремі літери, набори символів (ru, com, www), скорочення (і так далі);
- цифри від 0 до 9 (роки, номери телефонів, дати, адреси сюди не належать);
- числівники: один, два, перший, другий, по одному, мало, багато, небагато;
- слова-підсилювачі: найбільший, великий, дуже, добрий, найкращий, просто;
- часто вживані: рік, слово, бути, мати, дати, бачити, можна, потрібно;
- причастя: містячий, пишучий.
Залежні стоп-слова утворюються так. При запиті «Юрій Гагарін» пошуковик видасть усі результати, що містять «Юрій Гагарін», «Гагарін» та проігнорує документи, що включають лише «Юрій». У цьому випадку буде залежним «Юрій». Пошукові системи врахують його лише за наявності ключового «Гагаріна».
Вступні конструкції
Виражають ставлення автора, в тексті вони виділяються комами або тире:
- наприклад, отже, звичайно, по-перше;
- м’яко кажучи, іншими словами, в даному випадку;
- на думку експертів, за повідомленнями медиків;
- як багато хто вважає, як кажуть, як бачите, якщо вірити фактам.
Етикетні вирази
Служать для налагодження контакту з читачами, що важливо при веденні блогу. До них відносяться:
- привіт, поки що;
- дякую, дякую, будь ласка;
- вибачте, вибачте, шановні.
Фразеологізми
Усталені словосполучення, зміст яких не визначається термінами, що входять, наприклад, «точка зору», «плисти за течією». До них також відносяться прислів’я, приказки, крилаті фрази і навіть мовні штампи на кшталт «всього доброго», «до нових зустрічей».
Обороти мови
Словесні обороти – мовні конструкції, які не вносять додаткової інформації, але посилюють значимість фрази, надають їй виразність, емоційне забарвлення, настрій. Часто використовується у художній літературі.
- Який день! (Риторичне вигук).
- А судді хто? (риторичне питання).
Перевірка тексту на воду
Щоб перевірити текст на воду онлайн, достатньо вставити його в сервіс та програма видасть результат.
Я склала спеціальний водянистий текст, який досліджувала п’ятьма онлайн-сервісами: Text.ru, Istio, Advego, Тургенєв, Главред. Завдання експерименту: з’ясувати, які елементи вважаються водою, а які ні. Дивимося результат.
Text.ru
Антиплагіат Text.ru – улюблений сервіс копірайтерів – виділив блакитним кольором фрагменти, інтерпретовані як вода. Водність тексту явно перевищена 27% (природний вміст <15%).
Крім води він показує унікальність, запамленість, орфографічні помилки. Безкоштовна версія дозволяє вводити тексти завдовжки до 15 тисяч знаків. Результат з’являється за кілька хвилин.
Є також обмеження кількості знаків, оброблюваних на добу. Так, гостям встановлюється ліміт 15 000, а зареєстрованим користувачам із підтвердженим номером телефону – 50 000 знаків.
Istio
Перевірка тексту на водність сервісом Istio показала наявність 52%, що відповідає нормі (30-60%). Програма відзначила фіолетовим кольором свій набір незначних текстових елементів. Переваги сервісу: швидка швидкість обробки, відсутність обмежень за знаками.
Advego
Advego – сервіс №2 для копірайтерів. Вибираємо закладку «SEO аналіз тексту», завантажуємо фрагмент, натискаємо кнопку «Перевірити». Водність тестового фрагмента становила 73.1% – у межах норми (55-75%).
Водність <50% характерна для наукових праць та документацій, а > 80% часто свідчить про малоінформативний матеріал, який потребує доопрацювання. Сервіс працює швидко, дозволяє вводити текст завдовжки до 100 тисяч знаків.
Тургенєв
Перевірити водність тексту онлайн може і сервіс Тургенєв. Він менш популярний, але зі своїми особливостями. Майже весь уривок, що тестується, позначений як stop-words і загальні «порожні» слова. Його список найбільш повний, проте штрафні бали за водність не нараховані.
Програма підсумовує бали, отримані за перевищення норм, за якими обчислює ризик потрапляння контенту під пошуковий фільтр Яндекса Баден-Баден. Сам Тургенєв радить не перевищувати 8 балів.
Вартість перевірки 5 рублів, при реєстрації на баланс нараховується 100 у подарунок. А ось стилістичні помилки він покаже безкоштовно, підкаже корекцію. Рекомендую спробувати.
Главред
Сервіс Главред розроблений для очищення тексту від сміттєвих слів, неточних формулювань, необ’єктивних оцінок, штампів, що важливо для інформаційного стилю. У його основі містяться правила вживання слів із прикладами, які допоможуть відредагувати текст навіть новачкам.
Оцінка за шкалою Главреда – це відношення числа стоп-слів до кількості слів документа. Чим чистіший текст, тим вищий показник. Зеленим кольором світиться оцінка, якщо документ набрав понад 7.5 балів.
У тестовом фрагменті сервіс знайшов лише 32 stop-words і дав 8.1 бала з 10.
Порівнюючи результати легко помітити, що кожен онлайн-сервіс має свій перелік stop-words, свою формулу розрахунку водності, свої норми допустимого. Ці списки час від часу коригуються, а алгоритми – удосконалюються.
Найсуворішим виявився Text.ru – тільки він показав кількість води понад норму.
Я записала на відео процес SEO-аналізу різними інструментами, детально розглянула 7 сервісів.
Скільки води має бути в тексті
Поняття «норма води в тексті» залежить від використовуваного онлайн-сервісу та стилю написання. Найбільшої довіри заслужили Text.ru та Advego. Копірайтери зазвичай дотримуються таких показників.
сервіс | норма | перевищене | високий вміст |
Text.ru | < 15% | 15-30% | > 30% |
Advego | 55-75% | 75-80% | > 80% |
Перевірити свою роботу достатньо двома програмами. Замовники на біржі самі вказують інструмент аналізу та норму.
Під час перевірки тексту на воду потрібно враховувати стиль викладу. В інформаційних оглядах краще дотримуватись нижньої планки. Користувачі інтернету хочуть швидко отримати відповідь на своє запитання, а не шукати голку у копиці сіна.
У разі блогу води можна налити трохи більше, оскільки автор ділиться особистим досвідом, висловлює свою думку. Якщо текст призначений для розважального або дитячого порталу, то подавайте інформацію дозовано.
Вплив води на SEO
Велика кількість води в тексті відштовхує читача, йому доводиться шукати необхідну інформацію, є можливість, що він просто закриє сторінку. А це позначиться на факторах поведінки. Пошукові алгоритми будуть знижувати позиції, пропонуючи замість більш корисні статті конкурентів.
З метою раціонального використання бази даних роботи не враховують stop-words під час індексації сторінок. При написанні SEO-текстів майте це на увазі, контролюйте інтервали між ключовими фразами.
Для економії часу під час пошукового запиту роботи також ігнорують стоп-слова. Винятком є випадки, коли у пошук вводиться запит із спеціальними символами (операторами), у цьому випадку враховується точне входження.
Вода в тексті є зайвою з погляду SEO, чим її менше, тим краще ранжується сторінка. Однак не забуваємо про читачів. Текст без води схожий на засохлу квітку.
Проводячи оптимізацію, стежте не лише за ключовими фразами, а й за рівнем води в тексті. Збалансовані показники сприяють пошуковому просуванню.
Як прибрати з тексту воду
Надлишок води зазвичай відбувається з трьох причин:
- Недосвідченість: автор просто не помічає, що «ллє воду».
- Недолік інформації: копірайтер не знає конкретні факти, тому ходить вокруг да около.
- Бажання більше заробити, оскільки оплата провадиться за кілознаки.
Щоб знизити водянистість тексту, достатньо видалити зайві водні фрагменти. Дуже легко позбавитися якання – викання, союз «і» замінити комою. Пишіть прості речення, не захоплюйтесь причетними зворотами.
Замість невизначених «багато» та «мало» краще оперуйте конкретними фактами.
Замінюйте загальновживані слова на спеціалізовані терміни, використовуйте професійну лексику.
Автори-початківці ставлять читачам риторичні питання. Не ускладнюйте ситуацію – просто вирішите проблему відвідувача. Будьте обережні зі знаками питання.
Початківцям раджу потоваришувати з Главредом, з ним ви швидко навчитеся грамотно писати, підніміть свій рейтинг.
Не поспішайте публікувати статтю, вичитайте її, дайте відлежатися.
Вода в тексті це ознака людяності, перевіряйте роботу за допомогою автоматизованих програм, але не женіться за відсотками. Зберігайте авторський стиль та пишіть, орієнтуючись на свою аудиторію.
На цьому все, відточуйте майстерність, не забувайте ділитися досвідом у коментарях. Зустрінемось у наступному огляді.