Від чого залежить ІКС сайту та як його підняти

Яндекс ИКС SEO

Пошукові системи вдосконалять свої алгоритми, впроваджують штучний інтелект виявлення найбільш якісного контенту. Авторитет майданчика тепер недостатньо підтвердити лише наявністю посилань (значенням ТІЦ), їх легко купити.

Пошуковик почав враховувати сотні факторів ранжирування при виборі релевантної сторінки, що призвело до необхідності зробити апгрейд поняття якості ресурсу.

ІКС сайту – нова метрика затребуваності проекту. Давайте розберемося як дізнатися індекс якості свого сайту чи конкурента, на що він впливає та як його підвищити. Наприкінці статті дам поради початківцям вебмайстрам.

Що таке ІКС

Індекс якості сайту (ІКС) – це показник, що визначає наскільки він затребуваний у користувачів з погляду Яндекса.

Під якістю ми розуміємо здатність сайту вирішувати завдання користувачів. Чим більше завдань вирішує проект і чим ефективніше це робить, тим більше він подобається користувачам. А значить, краще ранжується в пошуку і приваблює більше трафіку.

Пояснення від Яндекса

За значенням нової метрики можна судити, наскільки проект цікавий користувачам, яка у нього відвідуваність, чи є постійна аудиторія. Аналіз проводиться для всього інтернет-ресурсу, а не для його окремих сторінок.

Значення ІКС

Мінімальний індекс якості сайту дорівнює нулю, потім ідуть числа, кратні десяти: 10, 20,30… Максимальний ІКС не обмежений: немає межі досконалості.

Якщо даних для обробки недостатньо, то замість значення стоятиме прочерк. ІКС сайту 10 говорить про маловідвідуваний ресурс.

Молоді проекти, що розвиваються, мають невелику величину в кілька десятків, хороші майданчики оцінюються тисячами, а великі портали – десятками і навіть сотнями тисяч. Так, наприклад, ІКС YouTube дорівнює 340 000 на сьогоднішній день.

Спостерігається пряма залежність величини індексу від відвідуваності, тому правильно порівнювати значення метрики між тематичними конкурентами.

ІКС і ТІЦ: у чому різниця

Якщо ми зазирнемо в минуле SEO, то головним критерієм оцінки авторитетності проекту була кількість та якість посилань, що ведуть на нього. Такий підхід був запозичений у цитування наукових статей.

В якості метричного показника Google ввів у 1998 році PageRank, а Yandex у 1999 році – ТІЦ (тематичний індекс цитування).

Ця концепція панувала близько 20 років і портали піднімали свій рейтинг, купуючи посилання на біржах. Деякі сеошники швидко розкручували майданчик, а потім самі продавали посилання.

Легкість цього процесу призвела до масових спекуляцій. Пузомірки швидше відбивали платоспроможність власника, а не якість його порталу. Численні махінації з накрутками метрик призвели до їхньої марності. Цей підхід морально застарів.

У 2015 році Яндекс навіть запровадив спеціальний алгоритм «Мінусінськ», який обчислював та карав порушників, баня покупців посилань на півроку.

У 2016 році Google скасував PageRank. У наступному 2017 році Yandex запровадив новий алгоритм «Королів» із використанням штучного інтелекту. Тепер при індексації сторінки нейромережі почали визначати її значення.

Нейронні мережі не лише порівнювали питання зі змістом, але й фіксували всі запити, за якими користувачі переходили на конкретний документ. Використання алгоритму дозволило встановлювати нові смислові зв’язки.

Для навчання нейронок було створено дві вибірки: позитивні та негативні приклади пошукової видачі. В результаті пошукові роботи навчилися відрізняти добрі сайти від поганих. Проекти, які вводили користувачів в оману, виключали з видачі або знижували позиції.

До ТОП стали потрапляти статті, які не мають посилань під запити. Яндекс ТІЦ втратив свій вплив та необхідність, у 2018 році він був замінений на новий індикатор ІКС.

Тепер, крім посилань, враховуються відповідність контенту пошуковим запитам, поведінкові фактори, а також присутність на інших майданчиках Яндекса: Картах, Дзен, Бізнес.

Розширений алгоритм визначає важливість ресурсу для аудиторії, а не інших інтернет-майданчиків. SEO перейшло у нову еру.

Формула ІКС

x дорівнює

Пошукова система не розкриває точну формулу розрахунку ІКС, вебмайстри можуть задовольнятися лише загальними уявленнями:

При розрахунку індексу якості враховуються розмір аудиторії, рівень задоволеності користувачів, рівень довіри до сайту з боку користувачів та Яндекса, а також інші критерії. Для розрахунку використовуються дані сервісів Яндекса.

«Яндекс.Яндекс.Довідка»

Розшифровка ІКС – те ще завдання з сотнею невідомих. Пошуковик представив бета-версію розрахунку, яку може змінити будь-якої миті без попередження.

Наразі відомі такі нюанси.

Алгоритм визначення показника ІКС один і той же для всіх.

ІКСи піддомена та головного домену зазвичай збігаються, але можуть бути і різними.

Пошукова система перераховує показник приблизно один раз на місяць.

Яша може обнулити або навіть скасувати індекс якості, якщо виявлено проблеми з безпекою веб-сайту або спроби накрутити показник. Моніторинг помилок в «Яндекс.Вебмайстрі» та своєчасне їх усунення повинен робити кожен власник сайту.

Цікаво, що нова метрика розраховується навіть для сайтів, які відсутні в Yandex, не мають трафіку або навіть знаходяться під фільтрами.

Як підняти ІКС сайту

Від чого залежить ІКС сайту на 100% ніхто не знає. Можемо спиратися лише на пояснення Яндекса та здоровий глузд. Я постаралася зібрати найбільш очевидні критерії, що впливають на метричну величину.

Title та Description

Ретельно продумуйте та оформляйте сніпет. Це перше, що побачить користувач та визначить результат подальшої взаємодії. Чим змістовніший тайтл і привабливіший опис статті, тим більше трафіку.

Розширюйте сніпет та іншими елементами: картинками, швидкими посиланнями, навігаційним ланцюжком тощо.

Релевантність інформації

Відповідність змісту статті пошуковому запиту позитивно позначиться на факторах поведінки. Чим більше часу людина проводить на даному майданчику, переглядає сторінок, тим вищі позиції у пошуку. Грамотне перелінкування дасть позитивний результат.

Якщо користувач не знайшов відповіді на своє запитання та продовжив пошук, значить тема не розкрита. Намагайтеся створювати якісний інформаційний контент без зайвої води.

Перевагу пошукові системи надають добре структурованим текстам, непереспамленим ключевыми запитами (частотність не більше 3 %).

Відвідуваність та постійна аудиторія

На величину Яндекс ІКС однозначно впливає відвідуваність та популярність ресурсу, а отже враховуються такі фактори:

  • час візиту;
  • глибина перегляду;
  • кількість візитів кожного відвідувача;
  • джерело трафіку;
  • відмови (час відвідування менше 15 секунд).

Пріоритет надається природному органічному трафіку та візитам із соціальних мереж та YouTube.

Type-in трафік

Якщо людина заходить на сайт, ввівши в пошуку доменне ім’я або з обраних закладок, це означає, що проект цінний. Прокачуйте свій бренд.

Активність та оцінка користувачів

Взаємодія зі своїми читачами, використовуйте інтерактивні елементи, проводьте опитування, ведіть дискусії. Наприклад, можна додати калькулятор, блок «Часто задавані питання» або запропонувати пройти тест, отримати подарунок, знижку на послугу.

Робіть зрозумілу структуру, щоб людина могла легко знайти потрібну інформацію, оформити замовлення тощо.

Враховуються також оцінки користувачів: відгуки, коментарі, скарги.

Посилальна маса

Хоча вага цього критерію значно знижена, проте він також впливає на Яндекс ІКС. Пошуковик уважно відстежує методи просування та інтернет-майданчики, що посилаються.

Враховується не тільки кількість посилань, а й динаміка зростання посилальної маси. Одноразова закупівля великої кількості посилань може призвести до потрапляння під фільтр.

Нарощувати профіль посилання потрібно поступово, вибирати тематичні ресурси з хорошим трастом і стежити за різнотипністю посилань.

Відсутність помилок 404

Перевірте проект на наявність неіснуючих посилань. Якщо “сторінка не знайдена”, то це однозначно позначається на якості сайту.

Безпека

Встановіть SSL сертифікат та забезпечте безпечне HTTPS з’єднання, перевірте сайт на віруси та шкідливі коди. Однак це не дає 100% гарантії і в ряді випадків використовується http://.

При стабільній роботі сертифіката варто налаштувати HSTS, у цьому випадку навіть перша взаємодія з сайтом буде захищена за рахунок примусової взаємодії лише за https://.

Турбо-сторінки

Мобільний трафік вже перевищив десктопний, адаптивність сторінок – один із найважливіших факторів просування та зручності для користувачів.

Яндекс.Вебмайстер пропонує підключити Турбо-сторінки, швидкість завантаження на мобільних пристроях збільшиться вдвічі. Потрібно це робити чи ні – вирішувати вам. Раджу спочатку вивчити це питання.

Присутність на інших майданчиках Яндекса

Дані за якістю збираються за допомогою різних Yandex сервісів, тому присутність на цих майданчиках додасть довіри до сайту.

Створіть канал на «Яндекс.Дзені». Це не лише додасть авторитетності, а й принесе додатковий дохід. Додайте свою компанію до «Бізнес.Яндекс» та отримайте додатковий трафік. Чим краще ресурс представлений у сервісах пошуковика, тим вищий індекс якості.

Схоже, що пошукова система перевіряє не лише сайт, а й сам бізнес та його власника. Тому заповніть сторінки «Про себе», «Про компанію», вкажіть пошту, телефон, адресу.

Дані із соцмереж

Про корисність ресурсу можна судити і з того, як користувачі ставлять лайки та роблять ріпости у соціальних мережах. Наявність співтовариств, кількість підписників, переходи із соцмереж також повинні позначитися на оцінці майданчика.

Як дізнатися ІКС свого сайту

Додайте сайт до «Яндекс.Вебмайстер» та підтвердіть права. Значення ІКС можна переглянути в розділах «Зведення» та «Показники якості», вони стоять у верхній частині панелі керування. Для нового проекту буде так:

Показник якості у Вебмайстрі

Тут можна не тільки дізнатися про ІКС свого сайту, а й порівняти з конкурентами.

Підпишіться на Email розсилку і Yandex буде автоматично інформувати про кожну зміну.

Додаток від 03.02.2022. У мене сьогодні новина: роботи Яші нарешті дали першу оцінку.

Показник якості 10

Як перевірити ІКС сайту конкурента

Ця інформація не є конфіденційною і будь-який ресурс можна перевірити на якість, навіть якщо ви не є власником. Винятком є лише сам Yandex, його індекс прихований від цікавих очей.

Переглянути індикатор якості можна кількома простими способами.

Пошук Яндекс

Для цього достатньо в пошуку знайти потрібний сайт, натиснути на три крапки в сніпеті і вибрати пункт «Інформація про сайт». У панелі «Яндекс.Вебмайстра», що відкрилася, ви побачите не тільки параметр ІКС, але і наскільки ресурс популярний, має постійну аудиторію і ступінь довіри.

Показник якості сайту знайти у пошуку

«Яндекс.Вебмайстер»

Якщо не хочете шукати сайт у пошуку, то просто перейдіть на спеціальну сторінку у Вебмайстрі, введите нужный адрес и получите результат.

Показник якості знайти у Вебмайстрі

Або одразу допишіть потрібний домен у наступну адресу: https://webmaster.yandex.ru/siteinfo/?host=

Наприклад, індекс якості мого блогу можна дізнатися за посиланням: https://webmaster.yandex.ru/siteinfo/?host=sitefromzero.info

Онлайн-сервіси

Цілий ряд сервісів збирають інформацію про інтернет-проекти, у тому числі і їх ІКС. Наприклад, Mocot відображає не лише параметр індексу, а й оцінить зразкову вартість ресурсу:

Визначення ІКС у mocot
Визначення вартості сайту

А ось сервіс CY-PR покаже динаміку зміни за останні 5 років:

Динаміка ІКС за останні 5 років

Іконка ІКС

Відповідну іконку можна пошукати у футері (підвалі) або сайдбарі (бічній колонці) веб-сайту.

До речі, ви можете розмістити її на своєму ресурсі. Для цього зайдіть у «Налаштування» та виберіть розділ «Іконка ІКС». Позначте потрібну мову, колір та скопіюйте код.

Встановлення іконки якості сайту

Розмістіть його у потрібному місці, зазвичай іконку ставлять у футері поряд з іконкою «Яндекс.Метрики».

Масова перевірка ІКС

Якщо потрібно визначити індекси великої кількості проектів, скористайтеся масовою перевіркою. Є багато онлайн-сервісів, що надають такі послуги.

Принцип роботи скрізь однаковий: достатньо завантажити список урлів, кожен із яких вказано з нового рядка.

PROzavr

Сервіс PROzavr дозволяє проаналізувати до 100 доменів одночасно, причому результат видає у двох варіантах: картинками та цифрами.

Масова перевірка сайтів на індекс якості

PR-CY

Для розширеного масового аналізу краще скористатися сервісом PR-CY, який збере метричні дані про майданчики, що цікавлять (більше 20 критеріїв).

Raskruty

Перевірити до 1000 доменів за раз допоможе Raskruty, дані видаються у вигляді таблиці, яку можна завантажити у форматі csv. При цьому можна відсіяти сайти з низьким або нульовим індексом, просто вкажіть в налаштуваннях потрібне значення. Крім того, дізнаєтеся відвідуваність, посилання із соціальних мереж та багато інших параметрів.

Arsenkin

Сервіс Arsenkin визначає показник якості для готового списку доменів (одночасно можна завантажити до 200 урлів) так і зібрати список за ключовою фразою.

Визначення пузомірок на сервісі Arsenkin

Наприклад, можна зібрати статистику ТОП 10 і ТОП 20 за запитом, що цікавить, із зазначенням усіх даних, включаючи ІКС, популярність ресурсів, наявність HTTPS і турбо-сторінок, кількість відгуків.

Збір метрики ТОП 10 за ключовим запитом за допомогою Arsenkin.

Можна скачати результати у вигляді csv файлу. У безкоштовному пакеті є 100 запитів на добу.

На що впливає ІКС

На даний момент значення індексу якості сайту взагалі ні на що не впливає.

Прямої залежності між значенням індикатора і позицією у видачі немає, на перші місця можна пробитися з нижчим індексом.

Пошукова видача в Яндекс
ТОП-3 за запитом «ІКС сайту» в Яндексі

Після введення нової метрики суттєвих змін у позиціях Yandex не було помічено.

ІКС – принципово новий показник, який оцінює якість сайту за великою кількістю параметрів, а не визначає його місце у пошуку.

Проте це важливий індикатор, який допоможе зрозуміти в якому напрямку розвивається проект. Якщо показник зростає, значить ви на вірному шляху, якщо стоїть на місці або падає, варто задуматися про стратегію розвитку.

Порівняння з конкурентами викликає дух суперництва: чия пузомірка вища той і професійніше працює. Аналіз динаміки ІКС – це маячок для вашого зростання.

Поради Вебмайстру

Однозначно не варто витрачати час та гроші на накрутку індексу, сконцентруйтеся на покращенні ресурсу та поведінкових факторів. Якщо Яша запідозрить вас у махінаціях, може обнулити або анулювати індикатор.

Вплинути штучно на оцінку не вдасться, щоб підвищити значення ІКС потрібно всебічна робота над сайтом: покращення структури, унікальності контенту, збільшення відвідуваності, швидкості завантаження, зменшення відмов, робота над помилками.

Створюйте інформативні тексти без води та нудоти, перевіряйте орфографію. Заповнюйте альти у картинок.

Проведіть ретельний аналіз конкурентів та визначте проекти з вищим індексом якості. З’ясуйте, що у них краще та впроваджуйте.

Пам’ятайте, що ІКС – це не панацея, а лише оцінка якості вашого інтернет-проекту Яндексом на даний момент.

Висновок. Заміна ТІЦ на ІКС має призвести до більш об’єктивної оцінки якості сайту. Часи SEO-текстів та переспаму вже минули. Яша знецінив закупівлю посилань. Вебмайстри тепер женуться за якістю та унікальністю контенту, що явно порадує користувачів інтернету.

Поділитися з друзями
Светлана Стецко

Світлана Стецько -адміністратор, вебмайстер, копірайтер, блогер, дизайнер, SEO-фахівець цього сайту. Ділюсь своїми експериментами, спостереженнями та результатами.

Оцініть автора
( 5 оцінок, середнє 5 з 5 )
SiteFromZero
Додати коментар

[text_before_button_comments]