Що таке домен сайту

Что такое домен сайта Хостинг

Зайнявшись ідеєю створити свій власний сайт, новачки стикаються з новою термінологією. Хтось приблизно розуміє значення слів, а хтось не відрізняє домен від хостингу.

Відкриваю серію статей, присвячених доменам. Вони бувають платні та безкоштовні, кириличні та латиницею, SEO-оптимізовані і ні, з історією та без. А ще треба враховувати кількість рівнів, вік, зону.

Вибрати хороший домен, який не розчарує протягом десятка років, це справжня майстерність. Бажаю всім розібратися із базовими поняттями. Це дасть розуміння, що таке домен сайту та як правильно його вибрати.

Кожен сайт в інтернеті знаходиться за IP-адресою сервера або іншого пристрою, на якому розташовані його файли. Він є 4 числа, розділених точками.

Наприклад, IP-адреса мого блога: 185.181.165.252.

Комп’ютери легко знаходять один одного, оперуючи цифрами, проте людям набагато простіше запам’ятовувати осмислений текст. Наприклад, кожному номеру телефону ми приписуємо ім’я контакту.

Для зручності користувачів інтернету була розроблена система доменних імен DNS і тепер замість “185.181.165.252” достатньо запам’ятати “sitefromzero.info”. Погодьтеся, це набагато простіше.

При цьому обидва варіанти між собою взаємопов’язані, ви можете перевірити IP-адресу будь-якого проекту.

Перевірка IP-адреси за доменним ім'ям

Коли ви вводите в адресний рядок «sitefromzero.info» DNS система автоматично перетворює цей текст на IP-адресу і відбувається з’єднання.

Рекомендую подивитися чудовий відеоролик, автору вдалося наочно розкласти інформацію по поличках.

Що таке доменне ім’я

Більшість людей використовують таку інтерпретацію. Це не зовсім точно з технічного погляду, зате зрозуміло кожному.

Доменне ім’я (домен) – це назва (адреса) сайту в інтернеті.

Його ви бачите в адресному рядку браузера. Замок позначає безпечний протокол (HTPPS) з’єднання сайту з вашим браузером.

Доменне ім'я у браузері

Якщо ми уважно подивимося на URL, побачимо, що домен сайту – це текстова частина адреси.

Структура URL-адреси сайту

Така термінологія прижилася в повсякденному житті, але по суті це повне доменне ім’я, що включає домени різного рівня, розділені точками:

домен4.домен3.домен2.домен1.

Домен – це ім’я певної зони (рівня) у структурі адреси.

Оскільки система DNS (Domain Name System) має ієрархічну структуру, то в назві проекту будуть присутні як мінімум два домени:

  • домен першого рівня (info)
  • домен другого рівня (sitefromzero)

Відлік починається з кінця – з домену нульового рівня, але він не має імені, і ми візуально його не бачимо, це просто порожнє місце з точкою після «info». Ми навіть точку не бачимо, але вона присутня в системі DNS.

Перевага такої системи не тільки в олюдненні адрес, а й у тому, що вони не залежать від певного комп’ютера. Тобто ви можете легко перенести свій проект від одного хостинг-провайдера до іншого і вже протягом двох діб відбудеться DNS оновлення та весь інтернет дізнається про ваш переїзд. При цьому домен сайту залишиться незмінним і ви не втратите клієнтів, оновиться лише IP-адреса.

Кожне доменне ім’я, як і IP-адреса, є унікальним.

Реєстрація всіх доменів контролюється міжнародною організацією ICANN.

Перший рівень

Домен першого (верхнього) рівня ще називають доменною зоною. Вона визначає країну, регіон, мову чи вид діяльності.

Під час реєстрації ви можете вибрати одну з кількох сотень пропонованих зон. Їх можна розділити на групи:

  • національні – відображають приналежність до країни чи мови (ru, ua, de, gr…)
  • географічні – вказують на конкретний регіон чи місто (moscow, london…)
  • міжнародні (com, org, net, info, name, biz…)
  • тематичні (pizza, courses, sport, money, shop…)

В ідеалі кожен майбутній власник сайту має підібрати зону, що відповідає його діяльності. Однак часто цей розподіл умовний і доводиться вибирати виходячи з її вартості та доступності.

Бувають випадки, коли зона призначена для певної категорії ресурсів, наприклад, edu, gov.

Українську зону ua можуть вибрати тільки компанії із зареєстрованою торговою маркою, решті ж доведеться брати дворівневі зони com.ua, info.ua.

Другий рівень

Це та частина домену, яку ви вигадуєте самі для свого сайту. Цінуються короткі домени, що легко запам’ятовуються. Саме тому красиві варіанти викуповуються з метою перепродажу, а з віком їхня вартість збільшується.

Вартість гарного домену

Домен сайту та SEO

Домен впливає на просування сайту. Так, якщо в назві є ключове слово, то пошуковій системі легше зрозуміти концепцію проекту і запропонувати користувачеві. Це полегшить просування молодого проекту.

Брендінг

З іншого боку, він має легко запам’ятовуватися, адже прямі заходи (введення домену в адресний рядок) є найціннішими. Просуваючи назву компанії, ви працюєте на перспективу.

Не купуйте домени, які дуже схожі на назви відомих фірм, такий підхід може погано закінчитися.

Третій варіант – просувати особистий бренд. У цьому випадку в домен сайту вписується прізвище. Останнім часом це стало трендом.

Або робите акцент на особистість, або – на свій проект, у будь-якому випадку ви самі просуваєте бренд.

Оренда

На жаль, викупити доменне ім’я неможливо, ви можете лише орендувати його на певний термін. Тому вчасно продовжуйте, проста забудькуватість може перекреслити багаторічну працю. Знайте, є фахівці, які шукають прострочені домени з гарною репутацією і миттю орендують їх.

Третій рівень

Великі організації створюють додаткові версії ресурсу чи програми. Наприклад, компанії Google належать домени у різних мовних зонах:

  • google.ru
  • google.fr
  • google.gr
  • google.com

Можна не купувати новий домен, а розмістити сайт на піддомені вже існуючого. У цьому випадку вийде доменне ім’я третього рівня:

  • translate.google.com
  • play.google.com
  • analytics.google.com
  • search.google.com

Четвертий рівень

Такий варіант може виникнути, якщо ви зареєстрували домен в зоні, що складається з двох рівнів, наприклад com.ua. Тоді, створюючи новий проект на піддоміні, отримаєте доменне ім’я четвертого рівня:

  • translate.google.com.ua
  • trends.google.com.ua

Таких рівнів можна створити величезну кількість (максимум 127), але на практиці більше 4х не рекомендується.

Отже, ми з’ясували, що таке домен сайту та яка його структура. У наступному огляді ми докладно розглянемо, на що варто звернути увагу при виборі доменного імені.

Поділитися з друзями
Светлана Стецко

Світлана Стецько -адміністратор, вебмайстер, копірайтер, блогер, дизайнер, SEO-фахівець цього сайту. Ділюсь своїми експериментами, спостереженнями та результатами.

Оцініть автора
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
SiteFromZero
Додати коментар

[text_before_button_comments]

  1. Валерий

    Сподобалась ваша стаття. Трохи краще розібрався в тому, что таке домен. Я недавно створив сайт і тому в цій темі став краще розбиратись.
    До речі, недавно прочитав статтю: https://valerchik.top/stvorennya-sajtu/shho-take-domen/, яка чудово доповнить цю. Із неї дізнався: що таке домен і які рівні доменів існують; які є доменні зони; що краще купувати безкоштовний домен чи платний; Вартість доменних імен; Як вибрати доменне ім’я? Як купити доменне ім’я?

    Відповіcти
    1. Светлана Стецко автор

      Дійсно, багато нюансів потрібно враховувати при купівлі домену. Але це один із наймагічніших моментів при створенні сайту. Як ви яхту назвете, так вона і попливе!

      Відповіcти